Rajd rozpoczął się ok. godz. 18.00 zbiórką uczestników przed siedzibą Stowarzyszenia CIA. Z uwagi na ograniczenia, związane ze stanem pandemii COVID-19, podział uczestników na grupy i wyznaczenie ich kapitanów dokonane zostało wcześniej, przy okazji zapisów. W ten sposób możliwe było zaplanowanie wyjść poszczególnych grup w odpowiednich odstępach czasowych.
Trasy tegorocznego Rajdu przebiegały na wschód oraz północny wschód od Łaskarzewa, w okolicach Baranichy, Woli Rowskiej, Nowego Pilczyna, Przyłęka i Leokadii. Punkt specjalny, czyli miejsce wspólnego posiłku oraz biesiady przy ognisku, wyznaczony został na brzegiem Promnika w pobliżu Wielgolasu. Zgodnie z przyjętym zwyczajem plan nocnej wędrówki nawiązywał do drugiej edycji Rajdu z roku 2012. Tak się złożyło, że są to tereny, którymi nacierała polska 14 DP w trakcie kontruderzenia znad Wieprza w 1920 r. i na których, według relacji, doszło do potyczek z ustępującym wojskami sowieckimi z tzw. grupy mozyrskiej.
W tym roku maszerowałem w zespole 6-osobowym. Wyszliśmy „w nocy mrok” ok. godz. 19.40, zagłębiając się w las koło „Świtu” i kierując się w stronę Aleksandrowa. Dosyć szybko odbiliśmy jednak w prawo, w kierunku Baranichy, a następnie na północny wschód w kierunku Woli Rowskiej. Stamtąd odbiliśmy na południe, by przez Nowy Pilczyn dotrzeć do biwaku. Dotarliśmy tam ok. 24.00. Trwał już posiłek – przygotowany przez Pizzerię Żabczyńscy a serwowany przez strażaków z OSP Łaskarzew. Razem z innymi rajdowiczami uczestniczyliśmy, przy dźwiękach gitary, w biesiadzie przy ognisku. O godz. 01.40 wyruszyliśmy w drogę powrotną, kierując się najpierw w stronę Przyłęka a potem lasami w stronę Leokadii. Powrotna droga wiodła następnie wzdłuż torów kolejowych w kierunku Starej Stacji w Łaskarzewie a stamtąd obok „Dwójki” do Rynku. Do bazy wróciliśmy około godz. 3.50. Tam, podobnie jak i inni uczestnicy, którzy ukończyli Rajd Nocny, otrzymaliśmy pamiątkowe oznaki z logo Rajdu.
Tak jak przy poprzednich edycjach Rajdu, uczestnicy otrzymali broszury, zawierające informacje o wydarzeniach jakie w okresie II wojny światowej miały miejsce w Łaskarzewie lub okolicy. Z okazji 100-lecia bitwy warszawskiej dodatkowo broszura zawierała artykuł, przedstawiający sylwetki Łaskarzewian lub osób związanych z naszym miastem, którzy uczestniczyli w wojnie 1920 roku. Były też zamieszczone dwa bardziej szczegółowe biogramy: płk. Eugeniusza Głowacza oraz Bolesława Klimaszewskiego, żołnierzy wojny 1920 roku.
Dziesiąta edycja tego interesującego wydarzenia historycznego była okazją do wprowadzenia w życie planowanych już od pewnego czasu zmian organizacyjnych. Nieformalna grupa woluntariuszy stała się członkami-założycielami Stowarzyszenia „Pójdę w nocy mrok”. Będzie ono oficjalnym organizatorem Rajdu Nocnego, wspieranym przez Stowarzyszenie CIA i OSP Łaskarzew.
Sponsorami X Rajdu Nocnego byli: Piekarnia Żabczyńscy, Pizzeria „U Żaby”, Top Market z Łaskarzewa, Sklep „Jedynka”, Hot Stamping Hubert Nowak, Figaro – Drukarnia i agencja reklamowa oraz WALTAR. Apteczki osobiste uczestnicy Rajdu otrzymali dzięki wsparciu „Apteki Laskowscy” mgr. Agnieszka Laskowska oraz Centrum Druku z Garwolina.
link do artykułu na naszesprawy.info
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz