Strony

niedziela, 18 września 2011

Pierwszy Łaskarzewski Rajd pieszy "Pójdę w nocy mrok"

Ciemność widzę, widzę ciemność. I poszliśmy „…w nocy mrok” w Pierwszym Pieszym Łaskarzewskim Rajdzie Nocnym dla upamiętnienia rocznicy obrony i spalenia Miasta Łaskarzew. Trasa liczyła około 20 km i biegła przez Baranichę, Wolę Rowską, Rowy, Kobylą Wolę, Osadę Józefów, Kacprówek, Stary Pilczyn, Nowy Pilczyn, Łaskarzew.

Pogodna noc Rajdu z 17 na 18 września 2011r. pozwoliła uczestnikom skoncentrować się na pieszej wędrówce i zadaniach do wypełnienia rozproszonych po trasie. Pierwsi śmiałkowie zaczęli się zbierać w punkcie zbornym na ul. Alejowej 13 w Łaskarzewie około godziny 19.00. Godzinę później było nas już około 50 pieszych rajdowiczów nocnych. Na miejsce zbiórki dotarł również Maciej Poczek dziennikarz TVGarwolin, który przeprowadził wywiady z organizatorami i uczestnikami rajdu.
Wyszliśmy 17 września 2011r. około 21.00 podzieleni na 3 grupy z przewodnikami i opiekunami. Jedna pod opieką przewodnika Piotra Żabczyńskiego. Druga to licealiści z I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie z klasy mundurowej pod opieką P. Agnieszki Rutkowskiej i P. Joanny Glaszczki z przewodnikiem Markiem Kusakiem. Trzecia grupa pod przewodnikiem Henrykiem Dąbrowskim. Po drodze na biorących udział w marszu czekały krótkie notki historyczne związane z lokalną historią terenu Miasta i Gminy Łaskarzew. Uczestnicy dowiedzieli się o przejściu Armii Andersa i Hubalczyków przez Łaskarzew. Inne wzmianki związane były ze spaleniem Miasta Łaskarzew i Żydami Łaskarzewskimi.
Na półmetku w Rowach około 23.00 organizatorzy przygotowali ognisko, ciepłą herbatę i strawę w postaci grochówki dla wszystkich rajdowiczów. Poczęstunek przygotowali Druh OSP Łaskarzew Łukasz Laskowski (Wiceprezes scia) z pomocą syna Druha Ksawerego Laskowskiego. Trochę odpoczęliśmy i w granicach godziny 0.00 wyszliśmy na drugi odcinek.
 
Po drodze minęliśmy lotnisko z 1944r. pod Kobyla Wolą oraz Pomnik dla upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej w Osadzie Józefów. Końcowy etap wiódł drogami na skraju lasów w Kacprówku i Pilczynie. Około godziny 4.00 wszystkie trzy grupy dotarły do bazy w Łaskarzewie.
Przez cały ten czas Komandor Rajdu P. Renata Bednarczyk wspólnie z P. Tadeuszem Rutkowskim i P. Elizą Józwicką czuwali w punkcie dowodzenia na Alejowej 13 w Łaskarzewie.
Uczestnicy dotarli do punktu wyjścia dość zmęczeni ale radośni z planami na powtórkę wyprawy. Przy okazji rajdu nastąpiła również integracja grupy głównie młodych ludzi powiatu garwolińskiego. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację tej niecodziennej inicjatywy a w szczególności dla Piotra Żabczyńskiego ze Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Henryka Dąbrowskiego, Marka Kusaka, Łukasza Laskowskiego ze Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego i OSP Łaskarzew oraz nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Łaskarzewie Renaty Bednarczyk, Agnieszki Rutkowskiej, Joanny Głaszczki, Tadeusza Rutkowskiego, Elizy Józwickiej. Podziękowania dla P. Bogdana za udostepnienie miejsca pod ognisko. Podziękowania również dla wszystkich Rajdowiczów za udział w tym niecodziennym lokalnym wydarzeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz